Branišovský les – záhada u Českých Budějovic

Branišovský les (také zvaný Bor) se nachází u Českých Budějovic. Les je hlavně známý řadou tragických událostí, pověstí a příběhů popisujících paranormální jevy.

 

Tajemný les u Českých Budějovic - Bor
extrastory.cz

Oblast byla výrazně ovlivněna činností člověka (využívána jako výletní lesopark, střelnice a vojenský prostor).

• ZASTŘELENÁ HLÍDKA
Podle vyprávění se v době, kdy zdejší muniční sklad hlídala vojenská posádka, odehrála tragédie, při které zahynulo několik vojáků. Nejrozšířenější verze příběhu hovoří o čtveřici vojáků a týká se oblasti u bývalého strážního domku. Jednu dvojici při noční stráži střídala druhá, jeden z vojáků se začal v cosi temného proměňovat (případně vojáky vystrašila „hrůza vycházející z lesa“), což vyvolalo vzájemnou střelbu. V jejím důsledku tři zemřeli na místě a čtvrtý na následky poranění zemřel po převozu do nemocnice.

Podle výpovědi obyvatele v Boru se příběh odehrál na jiném místě a týkal se dvojice vojáků, kteří zahájili střelbu a zastřelili se ze žárlivosti. Podle jiného svědka, který v roce 1973 sloužil v Benešově, proběhlo tehdy mimořádné vojenské školení na téma „přepadení a zabití hlídky u muničního skladu v Budějovicích záškodnickou skupinou“. Další svědek, který sloužil v roce 1983 v Českých Budějovicích jako velitel tanku potvrdil, že se v době jeho služby měli postřílet dva vojáci na stráži. Popisoval, že v tehdejší době docházelo v důsledku nesmyslných rozkazů z vedení útvaru k mimořádnému vypětí, což v kombinaci s nedodržováním norem vedlo k abnormálnímu stresu, který snadno mohl mít tragické následky. Oblast ve své zprávě označuje jako „prokleté místo“.

Neštěstí, která jsou spojována s obdobím 60. až 80. let, se snažil objasnit scénárista, novinář a televizní redaktor Otomar Dvořák v pražském vojenském archivu v záznamech z let 1969 až 1985. O neštěstí nenašel ani zmínku. Myslí si, že v případě vyšetřování případu vojenskou nebo státní policií mohou být materiály dosud tajné.

• HAVÁRIE NĚČEHO
V oblasti mělo dojít k pádu neznámého objektu, který připomínal obrovskou zářící kouli. Oblast na rok uzavřela speciální jednotka, přístup do ní neměla ani místní vojenská posádka. Po zpřístupnění prostoru zůstaly na místě živé stromy s jednostranně šikmo sežehnutou kůrou (u země ve vyšších partiích byly kmeny nepoškozené).
Podle vyjádření českobudějovických hasičů došlo k opálení kůry kolem roku 2000, kdy v Boru hořel suchý podrost.

• STROM OBĚŠENCŮ
V roce 1927 byl v Branišově otevřen luxusní hotel Praha (dnes jde o budovu č. p. 5, později po požáru stavebně upravenou a v současnosti využívanou jako obecní úřad). Jedni z prvních návštěvníků, mladý pár, si vyrazili na výlet, ale zpět se již nevrátili. Byli nalezeni oběšeni na stromu v Branišovském lese. Na tom stejném stromě byla později nalezena oběšena další žena. Nakonec vesničané celý strom porazili, rozřezali a na místě spálili.
I poté několik osob tvrdilo, že při procházení kolem nešťastného místa oběšení slyší hlas, který je navádí k sebevraždě.

• ČERNÝ MUŽ
Také známý pod jménem „Pán Lesa“, „Černý rytíř“ apod. V lese byl údajně několikrát spatřen. Lidé ho popisují jako vysokého muže s širokým černým kloboukem a dlouhým černým pláštěm. Jeho nohy se nedotýkají země, ale rozplývají se nad povrchem, takže vypadá jako by se vznášel. Většina zdrojů uvádí, že oplývá pouze náznakem úst a očí. Bytost se může velmi rychle pohybovat.

• BRÁNA ČASU
Kolem roku 1960 se jeden obyvatel vracel na kole domů z Českých Budějovic, odkud vyrazil v 18 hodin. Při cestě přes Bor (cesta tehdy byla prašná, neasfaltovaná) se mu zdálo, jako by se les celý vlnil. Po slezení z kola si všiml, že se hýbe samotná cesta i štěrk na ní. Když vyjel z lesa a projížděl Branišovem, byl překvapený, že se už v žádném okně nesvítí, přestože mělo být sotva 19 hodin. Poté, co dorazil domů, zjistil, že jsou už 3 hodiny ráno. Cesta trvala 9 hodin, přičemž obvykle trvá pouze hodinu.

Tajemný les u Českých Budějovic - Bor
commons.wikimedia.org

K tomuto lesu se váže opravdu mnoho záhad. Pokud vás toto místo zaujalo můžete si udělat malý výlet.

12 komentářů: „Branišovský les – záhada u Českých Budějovic

 • 10.10.2015 (19:51)
  Permalink

  Pěkný článek. Škoda jen, že je okopírovaný z Wikipedie.

  Reagovat
 • 10.10.2015 (21:04)
  Permalink

  Bydlím blízko a už celkem dlouhou dobu přemýšlím o tom, že se tam někdy pojedu podívat. Tak snad příští rok. 🙂

  Reagovat
 • 12.10.2015 (4:57)
  Permalink

  Zajímavé, že úplně stejné řádky jsem četl v knihách a na wikipedii. Že vám není hanba.

  Reagovat
 • 13.10.2015 (13:16)
  Permalink

  Tak se podívejte , co za dylinku tohle píše. Nemůžete z tohohle sranda webu čekat seriózní duchařinu a mystiku.

  Reagovat
 • 20.10.2015 (22:05)
  Permalink

  celkem bych tam chtěl strávit noc 😀 zajímavé

  Reagovat
   • 16.6.2017 (15:26)
    Permalink

    Ztráta času. V noci je tam, překvapivě, tma. V létě tam šustí ve straně přilehlé Švábáku prasata, ve straně přilehlé Máji barevní spoluobčané, co tam skrytě klátí nezletilé barevné spoluobčanky, a taky bezďáci. Užijte si to. Místo detektorů na duchy si raději vemte repelent a koukejte pod nohy, ať nešlápnete o toho co tam zhusta nechávají psi, které si tam jejich majitelé přes den nechávají navolno běhat. Že ne? Kdo nevěří, ať tam běží.

    Reagovat
 • Pingback: Branišovský les – UFO klub

 • 9.3.2017 (18:40)
  Permalink

  ahoj je to nesporně zajímavé téma, v každém případě než se tam vypravíte, nechte si ode mě vyložit karty, abyste věděli, jeslti se vrátíte domů v pořádku:)))

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.